PlayStation 4 Pro czy warto kupić?
Publicystyka

PlayStation 4 Pro czy warto kupić?

Zbliża się wielkimi krokami premiera konsoli PlayStation 4 Pro, wielu posiadaczy starszej (zwykłej) wersji konsoli PS4 zapewne zastanawia się czy warto wymienić swój ówczesny sprzęt na nowy, czyli konsolę PS4 Pro. W tym artykule postaramy się wyciągnąć zalety sprzętu oraz jego wady i odpowiemy na pytanie czy warto zainwestować w nową konsolę od Sony czy też pozostać przy obecnej wersji PlayStation 4.

Nie posiadasz jeszcze konsoli? Zastanów się nad PlayStation 4 Pro!

Gracze którzy nie posiadają konsoli ale chcieliby mieć swój sprzęt od Sony są tutaj w o wiele lepszej sytuacji niż posiadacze konsoli PlayStation 4. Tu odpowiedź jest prosta! Jeżeli nie posiadasz konsoli w domu, a chciałbyś mieć własną konsolę do gier to masz wybór pomiędzy PlayStation 4 a Xbox One. Dla nowych osób, które nie posiadają jeszcze konsoli obecnej generacji, proponujemy poczekać do 10 listopada i zakupić sobie wersje konsoli PlayStation 4 Pro. Potencjalnie nowa konsola da o wiele lepszą grywalność i stabilność klatek na sekundę przy wyświetlaniu obrazu na TV. Zapewne w większości gier będzie możliwe wyciągnięcie stabilnych 60 klatek na sekundę przy rozdzielczości 1080p. Konsola ma także zapewnić lepszą oprawę graficzną w porównaniu do zwykłej konsoli PlayStation 4. Potencjalnie wydając parę stówek więcej otrzymamy dwukrotnie mocniejszy sprzęt do gier niż obecne starsze modele PS4.

Czy warto wymienić swoją konsole PlayStation 4 na nową PlayStation 4 Pro?

Osoby, które posiadają już standardową wersję konsoli PlayStation 4 mają niemały dylemat, ponieważ Sony postanowiło podzielić graczy na zwykłych niedzielnych oraz tych bardziej PRO. Zapewne spora ilość obecnych posiadaczy PS4 zastanawia się czy warto zastąpić swoją obecną konsolę na nową PS4 Pro. Czy warto wydać kolejne 1769 zł na wydajniejszy sprzęt od Sony?

Zobaczmy plusy dla których warto kupić nową konsolę PlayStation 4 Pro!

Pierwszym plusem jest poprawa wydajności w grach, jednak tu zapewne trzeba będzie poczekać na specjalne łatki dołączone do pobrania na konsolę PlayStation 4 Pro. Konsola ma sobie lepiej radzić ze starszymi grami po dodaniu specjalnej łatki, a także z nowymi grami, które dopiero będą miały swoją premierę niebawem.
Kolejny plus to obsługa technologii HDR oraz hipotetycznie rozdzielczości 4K. Jak zapowiedziało Sony PlayStation 4 Pro ma obsługiwać, wspierać HDR oraz rozdzielczość 4K, jednak jest to zarezerwowane dla ludzi z zasobnymi portfelami. Należy tu wspomnieć iż obecna konsola PlayStation 4 także umożliwia wsparcie dla technologii HDR. Konsola niedawno otrzymała specjalną aktualizację systemu, która pozwala wyświetlać obraz w tejże technologii.

Teraz przyszedł czas na minusy, a jest ich dość sporo co bardzo zniechęca do przesiadki na PS4 Pro.

Pierwszy minus to właśnie ta rozdzielczość 4K, której de facto praktycznie nie uświadczymy w prawdziwej natywnej rozdzielczości. Większość gier będzie jedynie upscalowana do rozdzielczości 4K lub będzie możliwe wyświetlanie obrazu w natywnym 4K kosztem niższej jakości detali w grach.
Kolejny, drugi minus to HDR, a dokładniej telewizory z obsługą HDR oraz 4K. Takie telewizory, które obecnie dają możliwość wyświetlania obrazu w rozdzielczości 4K oraz funkcją HDR są poza zasięgiem przeciętnego kowalskiego. Chodzi tu głównie o cenę takiego odbiornika. Ceny Telewizorów z 4K i HDR są bardzo wysokie, mogą dochodzić nawet do 16000 zł lub wyżej. Kogo z was stać na zakup takiego telewizora by w pełni cieszyć się tymi nowinkami w grach?
Trzecim minusem są gry! Lista gier, które będą wspierane przez PS4 Pro jest dość mała na obecną chwile. Niewielu deweloperów wyraziło chęć dodania specjalnego patcha do obecnych tytułów, które wesprą możliwości nowej konsoli. Co nie świadczy o tym, iż nie zagramy w gry z klasycznego PS4 na nowym PlayStation 4 Pro, jednak gry te będą wglądały identycznie na obu konsolach.

Kupić czy nie kupić?

Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy z osobna. Jednak jeżeli jesteś osobą lubiącą nowinki technologiczne i nie straszna jest ci cena nowych odbiorników TV z HDR i 4K to możesz się pokusić o nową konsolę. Jeżeli jednak zaś wydatek rzędu 1769 zł plus zakup nowego telewizora z obsługą HDR i 4K jest dla ciebie dużym wydatkiem (dla większości jest), to zostań przy obecnym rozwiązaniu. Póki co posiadając starszą czy też nową konsolę PlayStation 4 Pro masz pewność, że żadna nowa gra wydana na tą platformę cię nie ominie, bo obie konsole to nadal jest obecna 8 generacja konsol.