Konsola czy komputer PC do gier – co wybrać?
Publicystyka

Konsola czy komputer PC do gier – co wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem sprzętu do gier i nie wiesz w co zainwestować swoje pieniądze bo zastanawiasz się co wybrać, konsolę czy komputer PC, to ten artykuł powinien ci po części pomóc w wyborze platformy do gier. Pamiętaj tylko aby rozsądnie podejść do zakupu i wybrać to z czego będziesz najczęściej korzystać jeżeli chodzi o gry, ponieważ ceny sprzętu do gier nie należą do najniższych i często by komfortowo grać w ulubione tytuły potrzeba zainwestować trochę grosza.

W artykule tym postaram się zwrócić uwagę na najważniejsze rzeczy odnośnie sprzętu do gier i postaram się pomóc ci w wyborze maszyny, która powinna cię w pełni usatysfakcjonować. Pamiętaj jedynie, że ostateczny wybór zakupu sprzętu do grania należy do ciebie. Ten artykuł ma jedynie za zadanie pomóc w wyborze po między konsolą a komputerem PC do grania.

Odpowiedz sobie jakim jesteś graczem i jak często grasz!

To jedna z ważniejszych kryteriów wyboru sprzętu do grania, ponieważ to jakim jesteś graczem zazwyczaj bardzo pomaga w wyborze sprzętu do gier. Jeżeli lubisz grać często i grafika ma dla ciebie duże znaczenie, to znaczy że jesteś zaawansowanym graczem i z pewnością wybierzesz sprzęt z górnej półki cenowej, o ile pozwala ci na to twój budżet. Zaś z drugiej strony, jeżeli grasz okazyjnie niezbyt często, to oznacza to iż jesteś w grupie Casuali. Casuale to sporadyczni gracze, którzy grają rzadko i liczą sobie w grach dobrą zabawę, rzadziej zwracają uwagę na jakość grafiki i ilość FPS czyli liczbę klatek na sekundę. Tacy gracze zazwyczaj wybierają konsole ze względu na wygodę i prostotę używania sprzętu. Jak wiadomo zakup komputera pod gry wiąże się z jego czasowym ulepszaniem (upgrade) takim jak wymiana karty graficznej, procesora, czy też dodaniu większej ilości pamięci RAM lub całkowita jej wymiana na nową, szybszą. Jest to czasochłonny proces, a nie rzadko także kosztowny i wymagający podstawowej wiedzy na temat składania i dobierania odpowiednich części komputerowych. Zazwyczaj gracze, którzy rzadko grają w gry wideo nie zajmują się ulepszaniem swoich komputerów systematycznie.

Wygoda gry pomiędzy konsolą a komputerem PC!

Niby mały szczegół ale jak ważny, ponieważ wygoda i to w jaki sposób spędzamy czas przy grach patrząc w ekran monitora lub telewizora ma ogromny wpływ. Jeżeli lubisz wygodnie usiąść lub rozłożyć się na kanapie podczas gry, to konsola nada się do tego bardzo dobrze. Konsole umożliwiają nam grę w różnych pozycjach, dzięki kontrolerom nie jesteśmy już zmuszeni siedzieć blisko całej konsoli sztywno. Komputer zaś, zwłaszcza ten stacjonarny, zmusza nas po części do stałej pozycji siedzącej co po dłuższym czasie może okazać się męczące dla gracza. Jednak przy długim czasie na grze przy konsoli lub komputerze, zalecane jest z przyczyn zdrowotnych przynajmniej 15 minut przerwy i odejścia od monitora lub telewizora. A jak wiadomo gry potrafią wciągnąć graczy na długie godziny.

Grafika w grach na PC i Konsolach!

Kolejny dość ważny aspekt to grafika. Jak wiadomo każdy gracz woli grać w te ładniejsze i bardziej dopracowane gry, zależnie od sprzętu jaki posiada. Pamiętaj, kupując konsolę, kupujesz jeden sprzęt na kilka lub kilkanaście lat. Przez ten cały czas gry, które będą wydawane na konsole mogą wyglądać gorzej graficznie niż te wydawane na komputery PC, zwłaszcza pod koniec generacji danej konsoli. Grafika w grach na PC z biegiem czasu będzie wyglądać coraz lepiej. Liczba nowych technologii zaimplementowanych w grach może wzrosnąć do takiego stopnia, iż grafika na PC będzie na tyle lepsza, że gracz dostrzeże różnice gołym okiem bez dłuższego przypatrywania się w ekran. Dodatkowo Komputery umożliwiają już grę w natywnej rozdzielczości Ultra HD 4K, chodź do tego potrzeba mocarnego, a zarazem drogiego sprzętu. Konsole jeszcze na obecną generację nie potrafią wyświetlać natywnej rozdzielczości 4K w grach, chodź wszystko idzie ku lepszemu, ponieważ kolejna edycja najnowszej konsoli Sony, która została ogłoszona nie dawno, czyli PlayStation 4 Pro ma oferować w niektórych grach natywną rozdzielczość 4K. Jednak w większości tytułów otrzymamy rozdzielczość upscalowaną do 4K.

Biblioteka gier na konsole i PC

Jak wiadomo oferta gier na PC i konsole jest ogromna. W większość gier możemy zagrać na obu sprzętach jednocześnie, jednak należy pamiętać o grach ekskluzywnych wydawanych tylko na konsole lub tylko na komputery PC. Każda z konsol, czy to Xbox One, XboX 360, czy też PlayStation 3 lub PlayStation 4 ma w swojej ofercie takie gry, w które nie pogramy na komputerach. Takimi grami są chodź by seria Unchartet, Until Dawn, seria God of War i wiele innych. Jednak i PC ma gry, w które na pewno nie zagramy na chodź by najnowszych konsolach. Te gry to strategie, większość strategii jest wydawana jedynie na PC. Konsole zaś są ubogie w gry w tym gatunku, jest to spowodowane głównie ze względu na luźniejsze sterowanie w grach strategicznych, gdzie to na PC mamy do dyspozycji klawiaturę i myszkę, co ułatwia granie w gry strategiczne.
Weź także pod uwagę, że niektórzy wydawcy gier wypuszczają szybciej swoje tytuły na konsole. Taki przypadek miał miejsce podczas premiery kultowej już gry GTA V, gdzie to Rockstar Games zdecydował się wpierw wydać grę na konsole PS3 i Xbox 360, potem na Xbox One i PlayStation 4, a dopiero po roku lub dłużej wersję na komputery PC. Konsole niekiedy otrzymują najnowsze tytuły o wiele szybciej niżeli PC.

Sterowanie w grach klawiatura i myszka lub kontroler

Jak zapewne wiesz w konsolach do sterowania w grach używamy różnego rodzaju kontrolerów, padów, joysticków np.: DualShock 4 , kontroler ruchowy Move itd. Gra w gry typu FPS (First Person Shooter) na takich urządzeniach jest znacznie utrudnione i potrzeba czasu by przyzwyczaić się do poprawnego kontrolowania swojej postaci w grze co nie oznacza, że nie da się opanować kontrolera do perfekcji i grać profesjonalnie na tym urządzeniu.
Komputer zaś posiada jedynie myszkę i klawiaturę, dzięki którym sterowanie w tego typu grach jest znacznie łatwiejsze i nie wymaga zbyt długiej nauki. Jeżeli grasz dużo w strzelanki i strategie to tu z pewnością lepszy będzie PC z dobrą klawiaturą i myszką. Wszystko zależy od tego jakie kto ma przyzwyczajenia.

Małe podsumowanie – Komputer czy Konsola co lepsze i co wybrać?

Tak naprawdę złotego środka nie ma, ponieważ komputer jak i konsola potrafią dać bardzo dużo frajdy podczas grania w gry. Ja jako gracz posiadam obie te alternatywy, mam konsolę oraz komputer PC, co daje mi możliwość zagrania w każdą grę jaka będzie miała premierę w najbliższym czasie.
Jeżeli dużo grasz, jesteś zapalonym graczem to w miarę możliwości zakup oba sprzęty. To umożliwia ci dostęp praktycznie do każdego tytułu po premierze.
Jednak jeżeli jesteś graczem sporadycznym, grasz mało i niezbyt często, lubisz wygodę i bezproblemowo łatwe odpalanie gier, to wybierz konsolę. Konsola właśnie powinna spełnić wszystkie twoje oczekiwania, a przy okazji unikniesz systematycznego ulepszania swojego komputera w coraz to nowsze komponenty. Konsolę polecam także graczom grającym często, ponieważ jest to dodatkowe dopełnienie, dzięki któremu zagrać można w bardzo dobre gry ekskluzywne, których nie uświadczymy na swoich blaszakach.